Zmeniť jazyk

Lúčanský vodopád

národná prírodná pamiatka
  • 9 km od Chalúpkova

Národná prírodná pamiatka od roku 1974. 12 m vysoký kaskádovitý vodopád padajúci do malých jazierok z vrchného okraja travertínovej terasy. Samotná Lúčanka neobsahuje veľké množstvo minerálov, ale jej prítoky, ktoré ,,prispeli“ k výzdobe vodopádu, sú sadrovcovo-zemité teplice. Vodopád, čo je veľkou zaujímavosťou, leží uprostred dediny Lúčky.

Obec leží obklopená lesmi v Chočských vrchoch. Len z južnej strany je otvorená dolina smerom do Liptovskej Teplej a neďalekých Kalamien. Nad dedinou sa čnie Veľký Choč (1 608 m n.m.), dominantný vrch Dolného Liptova aj Oravy. Zo severnej strany leží vrch Plieška (977 m n.m.) a zo západnej Smrekov (1 024 m n.m.), v ktorom je aj neprístupná jaskyňa (dĺžka 105 m).

Obec je prirodzene rozdelená na dve časti, samotnú obec a kúpele. Uprostred dediny sa nachádzajú Lúčanské travertíny a Lúčanský vodopád, ktoré tvoria akúsi prirodzenú hranicu medzi dedinou a kúpeľami. Travertíny (skalné steny a vyvýšeniny) sú vytvorené sadrovcovo-zemitými kyselkami, za národnú prírodnú pamiatku vyhlásené roku 1975, výmera 3,8 ha.

Voľný čas
V obci nie sú žiadne cyklistické chodníky, okolie je však ideálne na cyklotúry, či už pre nenáročných do neďalekej Bešeňovej či na Liptovskú Maru alebo pre náročnejších na Oravu cez hrebeň Sielnických vrchov (časť Chočských vrchov). V liečebnom dome Choč sa nachádza kino Choč, ktoré už nepremieta. V areáli kúpeľov je aj ihrisko minigolfu, vhodné na trávenie času pre rodiny.

Obec Lúčky je východzou osadou na výstupy na Veľký Choč. Veľký Choč ma tvar pyramídy, je z neho prekrásny výhľad na celú Oravu a Liptov, jeden z najkrajších vrchov Slovenska. Ospievaný mnohými básnikmi, napr. P.O. Hviezdoslavom, ktorý pochádzal z Výšného Kubína (pod Chočom, na Orave).

Lyžiarsky vlek pod Smrekovom poskytuje možnosti lyžovania pre nenáročných. Chýba umelé zasnežovanie. Zjazdovka je upravovaná snežným pásovým strojom zn. BOMBARDIER. Pri dobrých snehových podmienkach je vlek v prevádzke cez víkendy, prázdniny a podľa objednávok.